Aranżacja przestrzeni wnętrza w stylu kolonialnym 1
Bez kategorii,  aranżacja wnętrza,  architekt wnętrz,  architekt wnętrz studia,  blog wnętrzarski,  blog wnętrzarski dom,  inspiracje,  jak urządzić dom,  jak urządzić mieszkanie,  projektant wnętrz,  projektowanie wnętrz,  salon aranżacje,  salon nowoczesny,  trendy,  wnętrza kolonialne

Aranżacja przestrzeni wnętrza w stylu kolonialnym

Wnętrza w stylu kolonialnym od lat cieszą się popularnością i wiele osób dodaje elementy kolonialne do aranżacji swoich wnętrz. Projektując dom w tym stylu, nie musimy ograniczać się do jednej kultury – w stylu wykorzystującym elementy etno pojawił się eklektyzm.

Warto jednak pamiętać, że styl kolonialny ze swoją kolorystyką, mnogością dodatków i ciężkimi meblami może przytłaczać wnętrze. Dlatego chcąc osiągnąć ciekawy i elegancki efekt, a nie zagraconą przestrzeń, warto zwrócić się o pomoc w aranżacji do profesjonalnego biura projektującego wnętrza.

Skąd wziął się styl kolonialny?

W fachowej literaturze określenie „styl kolonialny” odnosi się do architektury i mebli, które powstały w koloniach amerykańskich przed rokiem 1776. Drugą i najpopularniejszą definicją jest „brytyjski styl kolonialny”, który powstał w XIX wieku, w strefie wpływów imperium brytyjskiego – w Indiach, Tajlandii, Laosie, Birmie i Indonezji. Brytyjscy urzędnicy, kupcy i wojskowi delegowani do kolonii pragnęli przenieść komfort swoich angielskich domów do nowego miejsca zamieszkania.

Wnętrza w stylu kolonialnym

Początkowo elementy wyposażenia wnętrz sprowadzali z Europy. Jednakże okazało się, że wilgotny klimat wpływa negatywnie na ich trwałość. Zaczęto zatem korzystać z usług miejscowych rzemieślników, którzy łącząc styl angielski z elementami azjatyckimi i afrykańskimi. Stworzyli nowy rodzaj mebli i dodatków. Korzystali oni z lokalnych rodzajów drewna: bambusa, rattanu, mahoniu i teki. Dywany wełniane zamieniono na te plecione z juty lub sizalu, tapicerowane kanapy zostały zastąpione ławkami z rattanu lub bambusa i wyłożone poduszkami.

Kolory i dodatki w stylu kolonialnym

Kolorystyka w stylu kolonialnym jest dość mocno okrojona i opiera się przede wszystkim na odcieniach brązu i beżu. Dodatkowo do palety kolorów można dodać oliwkowe zielenie, seledyny, bordo, ciepły fiolet, miedź, złoto. Wnętrza w stylu kolonialnym. Generalnie rzecz ujmując, w tym stylu rządzą kolory ziemi. Często tłem dla mebli i kolorowych dodatków są jasne ściany – kremowe, beżowe lub białe. Wśród dodatków mających dodać charakteru mieszkaniu znajdziemy najczęściej książki, ozdobne lampy, lampiony, a także różne antyki i starocie. Istotną rolę spełniają tu rośliny nadające życia mieszkaniu. Najczęściej spotkać można różnego typu palmy i egzotyczne rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook