Cały ten Vintage 1
vintage style,  aranżacja wnętrza,  architekt wnętrz,  blog wnętrzarski,  blog wnętrzarski dom,  inspiracje,  jak urządzić dom,  jak urządzić mieszkanie,  na etapie planowania remontu.,  porady architekta wnętrz,  projektant wnętrz,  projektowanie wnętrz,  trendy,  urządzanie pod klucz,  wykończenia wnętrz domu,  wykonczenie pod klucz z meblami,  wykończenie wnętrza

Cały ten Vintage

Styl Vintage wszedł na dobre do wielu dziedzin  naszego codziennego życia, chociaż nadal mamy pewne kłopoty z określeniem tego co tak naprawdę jest vintagowe, a co nie? Sama nazwa stylu może już być mylącą, gdyż Vintage  oznacza w terminologii winiarskiej wino wyprodukowane z winogron zebranych w jednym sezonie, tymczasem mianem vintygowego określa się najczęściej to co łączy ze sobą elementy z różnych epok.

A wszystko zaczęło się od mody ubraniowej…

VintageubranieDehnel

     www.biuroliterackie.pl

Więcej niż mieszanina

Terminu Vintage używano już w XIX wieku i rozumiano go po prostu jako zwyczaj noszenia garderoby z minionych dekad, albo przynajmniej stylizowanej na taką. Dziś ten styl czy to w modzie ubraniowej, czy to w innych dziedzinach życia takich jak aranżacja wnętrz, to coś więcej niż połączenie tego co dawne z tym co teraźniejsze.

Słowem kluczem wydaje się tutaj być pewna spójność, która  powoduje, że Vintage  to nie przypadkowy miks tego co nowoczesne i tego co rodem z targu staroci. Bo ważna jest tutaj nasz zamysł, sposób w jaki połączymy to co dawne z tym co teraźniejsze.  Jeśli w tym momencie pogubiliście się w tym co jest Vintage, a co nie jest, to się nie przejmujcie, bo tutaj nie ma jasnych reguł.

vintage2

www.dor.blox.pl

Jak pasuje, jak nie pasuje?

Mamy więc kredens z domu babci i umieszczamy go w naszej kuchni pośród nowoczesnych mebli kuchennych i sprzętów. Dodajmy do tego, że nasze meble i sprzęty nie współgrają ze wspomnianym kredensem w żaden sposób, chociażby kolorystycznie. Prawdopodobnie 90% naszych gości będzie twierdzić, że ten kredens tam nie pasuje. A pozostałe 10% to będą Ci, którzy nie będą chcieli sprawić nam przykrości :).

Użycie starego mebla w nowoczesnej przestrzeni bez żadnego większego zamysłu to trochę za mało by być Vintage.  Chociaż zawsze możemy twierdzić, że chodziło nam o kontrast : nowoczesne kontra starodawne, że zamysł był taki, żeby ten kredens nie pasował. Takie trochę hipsterskie gadanie.

kredenswkuchni

www.kuchenny.com.pl

Jak się robi Vintage?

Umieszczanie starych,  dobrze utrzymanych sprzętów w nowoczesnych przestrzeniach jednym ze sposobów na wpisanie się w ten styl, oczywiście jeśli towarzyszy temu jakiś głębszy zamysł.

Innym sposobem na jest stylizowanie nowoczesnych sprzętów na te z dawnych czasów. Wystarczy np. obić patchworkową kolorową tkaniną nowoczesny fotel i już wprowadzamy trochę ducha z epoki, która już minęła.

Zdarza się i tak, że przestrzeń, którą zajmujemy pełna jest mebli z minionych dekad, a my wprowadzamy do niej po prostu powiem nowoczesności. Tak bywa np. gdy przejmujemy mieszkanie po naszych dziadkach i chcemy je urządzić w sposób w którym nowoczesność będzie współgrać z duchem dawnych lat.

vintagefotel

www.deccoria.pl

Kwestia smaku

Jest kilka sposobów na to, żeby wpisać się w ten styl w aranżacji wnętrz, ale nadal ciężko jest określić co już jest Vintage, a co nie jest. Dobry mówca jest w stanie wybronić każde połączenie dawnego z nowoczesnym, chociażby najbardziej absurdalne i pozostać tym samym Vintage. Gdzieś tam pojawia się kwestia dobrego smaku, który można by chyba uznać za najważniejsze kryterium stylu Vintage.

A jak urządzić wnętrze w stylu Vintage, tak by pozostawało nadal estetyczne? W tym mogą Ci pomóc nasi specjaliści.

www.valent.pl

Jeden Komentarz

  • SIM

    Całkiem niezły tekst, którego autor stara się wyjaśnić czym jest Vintage , ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi, co jest uczciwym podejściem, bo tak naprawdę czasami nie wiadomo co jest kiczem, a co Vintage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook