Jaki kolor ścian wybrać?

Wybór idealnego koloru ścian do mieszkania jest trudną sztuką. Trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie, a paleta kolorów jest niemal nieskończona. Ponadto barwa ma magiczną moc. Kolory ścian mogą powiększyć bądź optycznie zmniejszyć wnętrze, a co więcej – mają wpływ na nasze samopoczucie. Warto podkreślić również, że barwa ścian powinna być dopasowana do stylu i wyposażenia wnętrz. Zarówno wybór koloru, jak i pełną aranżację przestrzeni warto zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się projektowaniem wnętrz.

Właściwości i znaczenie kolorów ścian

Jak zostało wyżej wspomniane, kolor ścian wpływa nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale także na samopoczucie osób, które w nim przebywają. Za pomocą kolorów można stworzyć przestrzeń stonowaną, w której ciało i umysł uspokaja się albo wprost przeciwnie – wnętrze energetyczne. To właśnie kolor czerwony dodaje energii i pobudza do działania. Kolor żółty kojarzy się z radością i optymizmem, będąc tym samym nieco mniej agresywnym niż czerwień. Barwa niebieska pozwala się wyciszyć i odstresować. Zielony z kolei uspokaja, a jednocześnie wspomaga kreatywne myślenie. A ponieważ kojarzy się z przyrodą, często przynosi ukojenie. Klasyczna biel to barwa neutralna, jasna i uspokajająca, pasująca niemal do każdego wnętrza. Natomiast szarość, podobnie jak biel, pozwala się uspokoić i zadbać o równowagę. Szare ściany są nie tylko uniwersalne, ale również każdy inny kolor znakomicie prezentuje się na ich tle.

Prawidłowe skomponowanie kolorów

Ważną kwestią w aranżacji wnętrz jest również dopasowanie kolorów do siebie. Odpowiednie skomponowanie kolorów wpływa na to, że salon, sypialnia czy przedpokój będą wydawały się mniejsze, większe, dłuższe lub wyższe. Trzeba pamiętać, że jasne barwy powiększają, zatem jeśli chcemy dodać niewielkiemu pomieszczeniu kilka dodatkowych centymetrów, pomalujmy ściany na jasne, pastelowe kolory. Jeżeli pomieszczenie jest długie i wąskie, warto postawić na farbę o ciemnym i nasyconym kolorze. Pomalujmy nią krótszą ścianę, dzięki temu pokój nabierze bardziej harmonijnych proporcji.

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Written by:

Skomentuj pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *