Oranżeria jakiej nie znaliście – projektowanie i aranżacja

Nowy wymiar oranżerii

Ogród zimowy  na nowo przeżywa renesans. Nie jest to już tylko dodatkowe pomieszczenie, w którym hodujemy ulubione rośliny i popijamy poranną kawę. Oranżeria zyskuje nowy wymiar użytkowy, który w zależności od preferencji właściciela może przyjąć dowolną formę i charakter, a co więcej przyczynić się do poprawy bilansu ciepła w całym domu i zadbać o jego energooszczędność.

Oranżeria dostaje przypisaną metkę „szklarnia na doniczki”. Tymczasem wielu projektantów zachęca, aby dowolnie wykreować tę dodatkową przestrzeń w domu. Istnieje jednak kilka bardzo istotnych aspektów, które musimy brać pod uwagę aranżując ogród zimowy.

 

Ogrzewanie, nasłonecznienie i wentylacja

Już na etapie wczesnego projektowania domu z ogrodem zimowym należy podjąć decyzję czy będziemy korzystać z oranżerii całorocznie, czy tylko sezonowo. W pierwszym przypadku musimy liczyć się z kosztami ogrzewania. Do wyboru mamy systemy grzewcze podłogowe, kanałowe lub ścienne. W ogrodzie zimnym nie ma takiej konieczności, jednak temperatura w zimie nie będzie tam przekraczała 15 st. C. Kolejną rzeczą jest ustalenie ekspozycji słońca i zdecydowanie jakiego typu wnętrze nas interesuje. Zorientowanie oranżerii na południe sprawi, że słońce będzie operowało cały dzień i silnie nagrzewało oszklony pokój, podobne warunki będą panowały w ogrodzie zachodnim w letnie popołudnie. Niezbędne są zatem przesłony takie jak żaluzje, rolety bądź markizy, odbijające światło metalizowane folie albo tradycyjne zasłony. Bezwzględnym warunkiem jest odpowiednia wentylacja, nawiewniki bądź klimatyzacja zapobiegająca gromadzeniu się pary wodnej z ciepłego powietrza i roślin. Najmniej korzystna i najdroższa w utrzymaniu ze względu na dodatkowe koszty sztucznego oświetlenia jest oranżeria od strony północnej, która sprawia, że ogród zimowy jest cały dzień zacieniony, co nie sprzyja np. uprawianiu roślin.

dom 1 obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt domu Prestiżowy WAH1043

 

Po której stronie?

Jeśli zatem zależy nam, aby było to miejsce, gdzie możemy cieszyć oko egzotycznymi gatunkami roślin bądź chcemy mieć namiastkę zieleni w miesiącach, gdy za oknem leży biały puch wybierzmy stronę południową lub zachodnią. Kiedy zaś potrzebujemy inspirującego zakątka do pracy bądź wypoczynku i wyciszenia po ciężkim dniu zdecydujmy się na ekspozycję wschodnią. Ogród zimowy skierowany na południe w tym przypadku będzie wymagał stonowania rozpraszającymi światło barwami tkanin, tapicerek i zasłon. Strona południowa ma jeszcze jedną istotną zaletę: gdy decydujemy się na dom pasywny lub energooszczędny w zimie ciepło zostanie znacznie wolniej oddawane na zewnątrz, a w lecie promienie będą zatrzymywane. Wpływa to na poprawę bilansu energetycznego.

 Bezlik możliwości

Warto także pamiętać, aby siedząc pod szklanym dachem mieć przyjemny widok na to, co się dzieje na zewnątrz naszego domu. Płynne przejście oranżerii w ogród przydomowy sprawi, że przestrzeń ta wyda się większa, a my zapomnimy, że przebywamy w środku. Na etapie projektu można również przemyśleć z architektem oranżerię sięgającą poddasza co dodatkowo otworzy to miejsce i pozwoli na zasadzenie wysokich roślin, w tym i małych drzew.

Możemy zatem pokusić się o powiększenie strefy dziennej wydłużając tym samym salon, wstawiając wygodne kanapy i wydzielając miejsce na jadalnię. Dla tych, którzy preferują większą ekstrawagancję i odejście od utartej idei wewnętrznego ogrodu mogą zaaranżować strefę domowego SPA z jacuzzi, kącik do uprawiania jogi i medytacji wykorzystując proste i minimalistyczne rozwiązania z małą ilością mebli i bibelotów. Zaś fanom gotowania doskonale sprawdzi się urządzenie rozległej kuchni ze wspaniałym panoramicznym widokiem i wyjściem do ogrodu po świeże zioła i warzywa. Dodatkowego nastroju dodadzą lampy, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się oranżerią tuż po zmroku.

 

Obrazek 2

Projekt domu BW-44 wariant 2. JGC1129 (Extradom)

Konstrukcja i wykończenie

Na odbiór wnętrza wpływa także sama konstrukcja, czyli szkielet ogrodu zimowego oraz sposób w jaki go wykończymy. Oranżeria może przybrać dowolną formę (prostokąta, wieloboku, łuku itp. ) o dachach pulpitowych, mansardowych lub altanowych, a jej wybór winien być dopasowany do projektu budynku. Konstrukcja, która wybija się w sposób znaczący, również wewnątrz może być wykonana z profili drewnianych, stalowych bądź PCV, a ich przeszklone wypełnienie powinno zapewnić odpowiednią termoizolacyjność (szyby zespolone, szyby z powłoką refleksyjną odbijającą promienie). Na końcu należy przemyśleć dobór posadzki i tu decydując się na nowoczesność wybierzmy kamień (granit, marmur) bądź podłogę z żywicy, na styl tradycyjny – drewno, a chcąc urządzić to wnętrze w sposób rustykalny- kostkę brukową jako nawiązanie do ogrodu na zewnątrz.

Dlaczego więc nie zdecydować się na przedłużenie salonu czy też innego pokoju, aby cieszyć się urokami spędzania czasu pod (prawie) gołym niebem?

Możliwości urządzenia oranżerii jest wiele, a podstawą jest na pewno dobry projekt. Tutaj serdecznie polecamy specjalistów z firmy extradom, którzy dzięki swojemu doświadczeniu są w stanie zaprojektować Ci taką oranżerię jaką sobie wymarzysz.

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Written by:

2 komentarze

 1. Stanisław
  12/15/2015
  Reply

  Warto dobrze zaprojektować oranżerie. Ja nie pomyślałem o tym na etapie projektowania i teraz bardzo trudno mi jest wprowadzić zmiany.

 2. SIM
  12/15/2015
  Reply

  Na pewno dobrze jest sobie usiąść wśród roślinek i odpocząć po ciężkim dniu z kubkiem kawy, czy też czymś mocniejszym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *