Powrót do przeszłości – mieszkanie w stylu PRL

Mieszkania w czasach PRL to nie tylko meblościanka na wysoki połysk i pralka Frania w łazience. To przede wszystkim genialny sposób na wykorzystywanie każdego miejsca, każdej pustej przestrzeni, oraz piękny i oryginalny design mebli z lat 60-70. Współcześnie aranżacja inspirowana stylem PRL nie opiera się na niemodnych, masywnych meblościankach czy ciężkich welurowych kanap. Jest to modne, spójne, połączenie starych, zapomnianych przedmiotów z nowymi, bardziej nowoczesnymi. Aby zaprojektować wnętrze, które będzie ze smakiem nawiązywało do PRLowskich trendów warto skorzystać z usług firmy zajmującej się aranżacją i projektowaniem wnętrz

Flagowe elementy wystroju wnętrz w PRL

Istnieje kilka elementów wystroju wnętrz, które nierozłącznie kojarzą się z PRLowskimi mieszkaniami. Jedną z nich jest meblościanka. Idea takiego mebla narodziła się w Stanach Zjednoczonych, jednak to u nas trafiła na znacznie podatniejszy grunt, ponieważ była rozwiązaniem problemu małego metrażu. W dbałości o metraż powstał również półko tapczan. Znajdował swoje miejsce przede wszystkim w pokoju dziecięcym. Standardowy mebel stanowił zazwyczaj cześć regału lub meblościanki. Ukryty wewnątrz nich tapczan rozkładano tuż przed snem.  Obecnie idea rozkładanego w ten sposób łóżka powraca coraz częściej. Producenci jednak przykładają znaczenie większą wagę do materiałów, design i jakości wykonania. Dzięki temu współczesne składane łóżka prezentują się naprawdę estetycznie.

Aranżowanie przestrzeni w stylu PRL

Projektując mieszkanie w stylu PRL, warto postawić na jedną z dwóch strategii: możemy postawić na projekt całościowy lub jedynie na subtelne, acz wymowne nawiązania, kontrapunkty w nowoczesnej stylizacji. W drugim przypadku wystarczy, jeśli w prostej aranżacji osadzimy stare lub jedynie stylizowane meble. Należą do nich miękkie fotele ze zwężającymi się nóżkami, mały stolik z blatem pokrytym szklaną taflą, wersalkę, meblościankę na wysoki połysk. Jeśli planujemy projekt całościowy, musimy pamiętać również o konkretnych materiałach do wykończenia wnętrza. Należą do nich lite drewno, boazeria czy lakierowana drewniana posadzka lub podłoga winylowa.

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Written by:

Skomentuj pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *