Wykorzystaj przestrzeń na maksa, czyli sztuka umeblowania małego mieszkania

Dane dotyczące rynku mieszkaniowego wskazują jednoznacznie, że coraz więcej z nas decyduje się na zakup niewielkich mieszkań. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kawalerki oraz tzw. mikro apartamenty.  Urządzenie takich wnętrz jest nie lada wyzwaniem, toczy się tutaj bowiem bój niemal o każdy cm3 przestrzeni. Skoro jednak znany youtuber Łukasz Jakóbiak zdołał na powierzchni 20 m2 urządzić studio telewizyjne dla swojego talk show, dlaczego nam miałoby się nie udać urządzić mieszkania tak, by nie przytłaczał nas jego niewielki rozmiar ? Można nasze gniazdko próbować powiększać optycznie, o czym już pisaliśmy (optyczne powiększanie mieszkania ), ale kluczowe wydaje się tutaj rozsądne, a nawet „sprytne” umeblowanie.

20m2Łukasza

Szafa gra

Do tego, że dobrze skonstruowana szafa to podstawa w każdym, zwłaszcza niewielkim mieszkaniu, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Dzięki niej na stosunkowo niewielkiej powierzchni upchamy wszystko to co mogłoby zagracać nam przestrzeń. Wielkie, ciężkie szafy zajmujące mnóstwo miejsca w mieszkaniu już dawno odeszły do lamusa (chyba, że chcemy mieć mieszkanie w stylu vintage) na rzecz mebli wykonywanych na wymiar, wpasowanych idealnie w dostępną przestrzeń np. wykorzystując wnęki. Zaoszczędziliśmy zatem trochę miejsca dzięki szafie, co dalej?

staraszafatatianaszczech.blogspot.com

 

szafawnękowafotobudowa.pl

Dobre ustawienie

Samo ustawienie mebli ma już duże znaczenie dla tego w jaki sposób odbieramy przestrzeń w mieszkaniu. Istnieją różne sposoby dzięki którym wydaje się, że tej przestrzeni jest po prostu więcej.  Ustawiając w jednej linii meble o podobnej wysokości uzyskamy efekt wydłużenia pomieszczenia. W małych przestrzeniach sprawdzają się niskie meble.  Zamiast mebli stojących na ziemi powinniśmy raczej wybrać te wiszące (np. półki). Im wyżej od podłogi, tym lepiej.  Są to takie optyczne sztuczki, ale zaoszczędzić można też rzeczywistą przestrzeń.

wiszacepolkiwww.bartnikowski.pl

 

www.bartnikowski.pl

Wiele w jednym

Meble wielofunkcyjne przeżywają dziś prawdziwy rozkwit. Firmy meblarskie dwoją się i troją, żeby tworzyć składane konstrukcje, których zadaniem jest pełnić kilka funkcji i oszczędzać miejsce. Tak więc mamy łóżka chowane w szafach, składane blaty, stoliczki, które jakimś sposobem po rozłożeniu są pełnowymiarowym stołem oraz inne cuda.

stolik rozkładany4madesign.pl
www.4madesign.pl

Niektóre z tych rozwiązań znamy już od lat, chociażby stary dobry półko-tapczan, czyli łóżko, które chowamy w szafie poprzez przekręcenie je z pozycji poziomej do pionowej.

półkotapczanstaryolx.pl

www.olx.pl

Projektanci idą jednak o krok dalej. W szafie możemy już schować cały system łóżek piętrowych.

półkotapczanpiętrowykokopelia.pl

 

www.kokopelia.pl

Dwie funkcje w jednym to dzisiaj trochę mało i powstają hybrydowe meble, które mogą być nawet szafą, sofą, łóżkiem (a nawet biurkiem) w jednym.

półkotapczansystemkokopelia.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co rusz na rynku pojawiają się nowe modele „sprytnych” mebli, które kuszą swoją wielofunkcyjnością i oszczędnym wykorzystaniem przestrzeni, idealnie pasujące do niewielkich mieszkanek w których coraz częściej przychodzi nam żyć.

biurkoilozkokobieta.onet.pl

 

www.kobieta.onet.pl

Zastanawiasz się jak umeblować swoje niewielkich rozmiarów gniazdko z głową i wykorzystać na maksa daną Ci przestrzeń? Skorzystaj z rady naszych specjalistów.

 

 

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Written by:

Skomentuj pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *